A munkabérelőleg szabályai (2025)
Váratlan kiadások esetén sokakban felmerül a munkabérelőleg igénylésének lehetősége. De hogyan működik pontosan ez a konstrukció, és mire kell odafigyelnünk? Nézzük meg részletesen, melyek a 2025-ös szabályok!
A munkabérelőleg kérelmezése
A munkabérelőleg folyósítása nem alanyi jog – a munkáltató belső szabályzata határozza meg, hogy milyen feltételek mellett igényelhető. A szabályzat általában rögzíti:
- Ki jogosult munkabérelőleget igényelni
- Milyen indokkal és milyen időközönként kérhető
- Maximálisan mekkora összeg igényelhető
- Milyen módon kell benyújtani a kérelmet
Gyakori korlátozás például, hogy próbaidő alatt vagy határozott idejű szerződésnél nem jár. A munkáltató az alábbi szempontokat mérlegeli a döntés során:
- A munkavállaló rászorultsága és a kérelem indokoltsága
- Az alkalmazásban töltött idő és a munkamorál
- A kért összeg nagysága és a várható törlesztési képesség
- Korábbi előlegekkel kapcsolatos tapasztalatok
Fontos, hogy a munkáltató nem járhat el diszkriminatívan - mindenkire azonos szempontokat kell alkalmaznia. Ha az elutasításnak nincs ésszerű indoka, az akár jogsértésnek is minősülhet.
2025-ben különösen fontos figyelembe venni, hogy az érvényes minimálbér ötszöröse (1.454.060 forint) jelenti azt a határt, ameddig kedvező feltételekkel igényelhető az előleg. Ez az összeg még nem generál plusz adófizetési kötelezettséget, amennyiben hat hónapon belül visszafizetésre kerül. A személyi jövedelemadóról szóló törvény (1995. évi CXVII. tv.) 72. §-a alapján kamatmentes kölcsönnek minősül.

Bérelőleg kérelem minta
A kérelem egy egyszerű dokumentum, amelyben érdemes feltüntetni:
- A kért összeget
- A kérelem részletes indoklását
- A tervezett visszafizetési ütemezést
- A munkavállaló adatait és munkaviszonyának jellegét
Az indoklás különösen fontos elem - érdemes részletesen kifejteni, hogy miért van szükség az előlegre, mivel ez jelentősen befolyásolhatja a kérelem elbírálását. Ugyanakkor az indoklás önmagában nem jelent garanciát a pozitív döntésre.
Általános sablon
Kedves [Munkáltató neve]!
Alulírott [Saját név] (szül. hely, idő: [Születési hely, idő], an.: [Anyja neve], lakcím: [Lakcím]) azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy részemre [Összeg] Ft összegű munkabérelőleget szíveskedjen folyósítani.
Kérésemet az alábbiakkal indokolom:
[Részletes indoklás pl. "Gyermekem iskolakezdésével kapcsolatos kiadások fedezésére van szükségem átmenetileg nagyobb összegre. A tanszerek, ruházat és egyéb felszerelések beszerzése komoly anyagi terhet jelent, amelyet havi fizetésemből egyszerre nehezen tudnék kigazdálkodni."]
A munkabérelőleg visszafizetését [Havi részlet összege] Ft/hó részletekben vállalom, a folyósítást követő hónaptól kezdődően. Kérem, hogy a havi törlesztőrészleteket közvetlenül a béremből szíveskedjenek levonni.
Amennyiben kérésem pozitív elbírálásban részesül, kérem, hogy a munkabérelőleg folyósításának és visszafizetésének feltételeiről külön megállapodást kössünk.
Bízom benne, hogy kérésem támogatásra talál. Eddigi munkaviszonyom alatt mindvégig igyekeztem a lehető legmagasabb színvonalon teljesíteni feladataimat, és ezt a hozzáállást a jövőben is tanúsítani fogom.
Megértését és segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel,
[Saját név]
[Dátum]
Konkrét példa
Tisztelt Munkáltató!
Alulírott Kovács Péter (született: 1985.08.15., anyja neve: Szabó Mária, lakcím: 1125 Budapest, Rózsa utca 23.) mint a vállalat értékesítési osztályán dolgozó munkatárs, ezúton kérem bérelőleg folyósítását részére.
Kért összeg: 400.000 Ft (négyszázezer forint)
A kérelem indoklása:
Családomban váratlan anyagi terhet jelentő helyzet alakult ki. Édesanyám hirtelen megbetegedése miatt sürgős lakásátalakításra van szükségünk, hogy a mozgását akadálymentesítsük. Az átalakítás költsége meghaladja a rendelkezésre álló megtakarításunkat, és a munkálatok halaszthatatlanok. A szükséges összeg egy részét már előteremtettük, azonban 400.000 Ft-tal még nem rendelkezünk.
Visszafizetési ütemezés:
A kért összeget 4 hónap alatt vállalom visszafizetni, havi 100.000 Ft-os egyenlő részletekben, béremből történő levonással.
Tájékoztatom, hogy három éve dolgozom a vállalatnál főállású, határozatlan idejű munkaszerződéssel. Ez idő alatt munkámat mindig pontosan és lelkiismeretesen végeztem, amit a teljesítményértékeléseim is alátámasztanak. Korábban nem vettem igénybe bérelőleget.
Havi bruttó jövedelmem 450.000 Ft, ami lehetővé teszi a vállalt részletek biztonságos törlesztését.
Kérem, hogy kérelmemet méltányosan elbírálni és a bérelőleget részemre folyósítani szíveskedjenek.
Budapest, 2025. január 15.
Tisztelettel:
Kovács Péter
A visszafizetés szabályai
A munkabérelőleghez kapcsolódó visszafizetési kötelezettség teljesíthető egy összegben vagy részletekben. A visszafizetés általában közvetlenül a munkavállaló béréből történő levonással valósul meg, nem pedig külön befizetéssel.
A folyósított munkabérelőleg visszafizetésének feltételeit írásban kell rögzíteni. Különösen fontos tisztázni:
- A teljes visszafizetendő összeget
- A részletek havi összegének nagyságát
- A levonások ütemezését
- A munkaviszony esetleges megszűnése esetén követendő eljárást
Ha a munkaviszony az előleg visszafizetése előtt megszűnik (akár felmondással, akár közös megegyezéssel), a fennmaradó összeget egy összegben kell visszatéríteni legkésőbb az utolsó munkában töltött napon. Ez komoly terhet róhat a munkavállalóra, ezért különösen fontos a megfelelő törlesztési ütem meghatározása.
Fontos: Ha a munkavállaló az előző előleg visszafizetése előtt újabb munkabérelőleget kér, a kedvezmény nem alkalmazható az új összegre. Ebben az esetben a teljes előleg után adózni kell.
A munkabérelőleg tehát hasznos eszköz lehet váratlan pénzügyi helyzetek áthidalására. Ugyanakkor kellő körültekintést igényel mind a munkavállaló, mind a munkáltató részéről. A kérelmezőnek gondosan mérlegelnie kell a hiteligényét és a törlesztés vállalható ütemét. A munkáltatónak meg kell bizonyosodnia, hogy minden szabályszerűen és méltányosan történik. Csak így biztosítható, hogy az előleg elérje a célját és egyik félnek se okozzon nehézségeket.