Összes bejegyzés

Első nap a munkahelyen: tippek a jó benyomáshoz

első nap a munkahelyen egy dolgozó számára

Új munkahelyen kezdesz? Gratulálunk! Az első munkanap mindig izgalommal és várakozással teli, hiszen egy új fejezet kezdődik az életedben. Egy új pedig munkahely rengeteg lehetőséget tartogat, de egyben kihívásokat is jelent.

Ahhoz, hogy sikeresen vedd az akadályokat és már a kezdeti időszakban jó benyomást tegyél, érdemes felkészülnöd az első találkozásra. Cikkünkben most összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek ebben.

Mit csinálj az első munkanap előtt?

A sikeres munkába állás kulcsa a megfelelő felkészülés. Az első nap előtt érdemes átgondolnod néhány fontos dolgot:

Nézd meg a közösségi médiát, a honlapot

Ismerkedj meg a vállalat kultúrájával, értékeivel, történetével. Böngészd át a közösségi média felületeiket, olvasd el a cég blogjait, híreit. Így képet kaphatsz arról, milyen környezetben fogsz dolgozni. Az is hasznos lehet, ha utánanézel a cég piaci helyzetének, főbb ügyfeleinek, versenytársainak. Minél többet tudsz a vállalatról, annál magabiztosabban kezdheted az első napot.

“Pihenj rá”

Fontos, hogy kipihenten, energiával telve érkezz az első munkanapra. Kerüld a késő esti programokat, bulizást az indulás előtti napokban. Inkább töltődj fel, és összpontosíts a rád váró új kihívásra. Állíts be akár több ébresztőt, hogy semmiképp ne aludj el, és lehetőleg érkezz meg az irodába legalább fél órával korábban. Így lesz időd lelkileg is ráhangolódni a napra, és nem kell az esetleges dugóktól vagy közlekedési fennakadásoktól tartanod.

Kérdezz!

Fontos, hogy ne féljünk kérdezni a HR-estől vagy a leendő főnöködtől, ha valami nem egyértelmű. Érdeklődj az öltözködési szabályokról, a pontos kezdési időpontról, az esetlegesen szükséges dokumentumokról. A kellő informálódás sokat segít a magabiztos kezdésben. Ha bizonytalan vagy bármiben is, inkább kérdezz kétszer, mintsem hibázz. Így a munkatársaid is látni fogják, hogy lelkes vagy és szeretnél beilleszkedni.

első munkanap felépítése

Az első benyomás megteremtése

Egy új munkahelyen pedig különösen fontos, hogy jó színben tűnj fel. Ehhez a következőket érdemes megfontolnod:

Jégtörő kérdések - hogyan kommunikálj?

Az első napokban különösen fontos a megfelelő kommunikáció a kollégákkal. Kezdeményezz beszélgetést, de ügyelj rá, hogy ne legyél tolakodó. Kérdezz a másik feladatairól, érdeklődési köréről, de kerüld a túl személyes témákat. Légy nyitott és barátságos, de tartsd tiszteletben mások határait.

Néhány jégtörő kérdés, amit felvethetsz:

  • Mióta dolgozol a cégnél? Mi a legjobb az itteni munkában?
  • Milyen projekteken szoktál dolgozni?
  • Van valami tipp, amit kezdő koromban érdemes megfogadnom?
  • Hogy néz ki egy átlagos munkanapod?

Ne erőltesd a small talkot, de mutass őszinte érdeklődést a kollégák iránt. Ha valaki zárkózottabb, ne erőszakoskodj, idővel úgyis mindenki megnyílik majd.

Hogyan öltözz az első napon?

Az öltözködés nagyban befolyásolja, milyen képet alakítanak ki rólad. Már az adott pozícióra való jelentkezéskor érdemes tájékozódni a céges dress code-ról. Válassz olyan ruhadarabokat, amelyek illeszkednek a vállalati kultúrához, de amiben önmagad is kényelmesen érzed magad. Az ápoltság és rendezettség elengedhetetlen.

Néhány tipp a munkahelyi öltözködéshez:

  • Inkább öltözz elegánsabban, mint lazábban. 
  • Ügyelj a részletekre: tiszta, ápolt haj és körmök, vasalt ruha, tiszta cipő.
  • Kerüld a harsány színeket, mintákat. A visszafogottság bizalmat ébreszt.
  • A testet takaró, nem túl kivágott felsőket részesítsd előnyben.
  • Ha bizonytalan vagy, inkább kérdezz rá a HR-esnél, mi a bevett gyakorlat.

Hogy telik az első munkanap a munkahelyen?

Az első nap általában az adminisztratív teendőkkel és a kötelező oktatásokkal telik. A HR-es vagy a közvetlen főnököd fog várni, és kalauzol majd a következő programokon:

  • Eligazítás a cég működéséről, felépítéséről, vezetőségéről
  • Munkavédelmi és tűzvédelmi oktatás
  • Az új belépőknek járó eszközök (számítógép, belépőkártya stb.) átvétele
  • Irodabemutató, a fontos helyiségek megismerése
  • A közvetlen kollégák, csapattagok megismerése
  • Betanítás az adott pozícióra vonatkozó feladatokról, felelősségekről

Ne lepődj meg, ha az első napokban még sok az üresjárat, és kevés konkrét feladatot kapsz. A kezdeti időszakban a beilleszkedés és a tájékozódás a legfontosabb.

Néhány tipp még az első napokra:

  • Jegyezd meg a kollégák nevét, pozícióját. Készíts akár egy kis “térképet” magadnak.
  • Ha elakadsz valamiben, inkább kérdezz, mint ködösíts. Senki nem várja el, hogy rögtön mindent tudj.
  • Légy pontos, ne menj se túl korán, se túl későn haza. Igazodj a többiekhez.
  • Mutass érdeklődést, lelkesedést, de ne ess túlzásokba. A természetesség a legjobb stratégia.
  • Ha esetleg hibázol valamiben, ne ess pánikba. Mindenki volt kezdő, a lényeg, hogy tanulj belőle.

Már az első napon azzal a tudattal indulj el, hogy egy izgalmas új fejezet kezdődik az életedben. A megfelelő felkészüléssel, nyitottsággal és kommunikációval sikeresen megteremtheted azt a pozitív első benyomást, amire építheted a karriered az új munkahelyen. 

Ne feledd, hogy a cég azért vett fel, mert hisz a képességeidben. Bízz magadban, mosolyogj, és vágj bele bátran a kalandba! Az első munkanap csak a kezdet, de nagyban meghatározza a folytatást. A szervezeti kultúra megismerése, a kérdés kultúrájának elsajátítása, vagy akár a közvetlen környezetünk feltérképezése mind-mind fontos sarokkövei a sikeres alkalmazkodásnak. 

Ne feledd továbbá,hogy az előző munkahelyen megszokott rutin nem biztos, hogy az új helyen is működni fog, éppen ezért legyél nyitott az új dolgokra. Ha a kezdetektől fogva lelkesen, odaadóan állsz a feladatokhoz, az előbb-utóbb a teljesítményeden és a megítéléseden is meglátszik majd. A jó első benyomás tehát fél siker – onnantól kezdve pedig már csak rajtad múlik, hogyan alakítod a karriered az új munkahelyen!

6

Küldj egy tapsot ha tetszett

6