Összes bejegyzés

Milyen a jó csapatjátékos?

csapatjátékos kollégák az irodában

A legtöbb munkahelyen elengedhetetlen, hogy a munkavállalók képesek legyenek együttműködni és összehangoltan dolgozni a közös célok elérése érdekében. A jó csapatjátékos kolléga egyik ismérve, hogy pozitívan járul hozzá a munkahelyi légkörhöz és az általános teljesítményhez. De miért olyan fontos manapság ez a készség a munkáltatók szempontjából? S milyen tulajdonságokkal rendelkezik az ideális csapatjátékos?

A csapatjátékos jellemzői

Egy igazi csapatjátékos mindenekelőtt nyitott és kommunikatív. Megosztja ötleteit és gondolatait kollégáival, miközben figyelmesen meghallgatja mások véleményét is. Rugalmas, képes alkalmazkodni a változó körülményekhez és igényekhez. Továbbá megbízható és felelősséget vállal a saját feladataiért és munkájáért.

Mindezek mellett az ideális csapatjátékos…

  • motivált és lelkes munkatárs;
  • pozitív kisugárzással bír, amely kollégáira is ösztönzőleg hat;
  • együttműködő és kompromisszumkész;
  • a közös megoldások híve;
  • ügyes konfliktuskezelő, higgadtan és konstruktívan áll a nézeteltérésekhez;
  • empatikus, figyel csapattársai igényeire és érzelmeire;
  • továbbá jó problémamegoldó és kreatívan gondolkodik.

Fontos még kiemelni az önzetlenséget és az alázatot. Egy jó csapatjátékos félre tudja tenni az egóját, s ha a helyzet úgy kívánja, a csapat érdekeit a sajátjai elé helyezi. Tisztában van azzal is, hogy a siker a közös munka eredménye, ezért nem akarja egyedül learatni a babérokat.

Az sem elhanyagolható tulajdonság, hogy egy igazi csapatjátékos nem fél segítséget kérni, ha elakadt. Azt pedig nem gyengeségnek, hanem a hatékony problémamegoldás részének tekinti. Ugyanakkor képes önállóan is dolgozni, vezetői instrukciókat követni vagy a csapat célkitűzéseivel összhangban kreatív kezdeményezéseket indítani.

A csapatjátékos hozzáállása mindenki teljesítményét javítani fogja

Egy olyan munkakörnyezetben, ahol a kollégák csapatjátékosként működnek együtt és segítik egymást, gördülékenyebbé válik a munka is. Hatékonyabban áramlik az információ, jobban összehangolódnak az egyes folyamatok, így több nézőpont találkozik, amelynek köszönhetően jobb döntések születhetnek. Az összehangolt csapatmunka nyomán pedig a termelékenység is nő. Nem beszélve arról, hogy az emberek is motiváltabban dolgoznak, ha egy jó csapat tagjai.

A csapatjátékos attitűd tehát nemcsak az egyéni, de a kollektív teljesítményt is emeli. Ez pedig hozzájárul a munkahelyi jóléthez is, hiszen jó érzés egy összeszokott, sikeres csapat tagjaként dolgozni. Az ilyen légkör pozitívan hat a munkatársak hangulatára és motivációjára, nem beszélve az eredményességről és a profitról.

Hogyan legyek jó csapatjátékos?

Ezen a ponton felmerülhet bennünk, hogy vajon mennyire tudunk csapatban dolgozni? Bármi is legyen a válasz, ha fejleszteni akarjuk magunkat ezen a téren, az első lépés mindig az, hogy felismerjük a csapatmunka fontosságát és tudatosan figyeljünk saját hozzáállásunkra, viselkedésünkre.

Íme néhány hasznos, gyakorlati tanács:

  • Kommunikáljunk nyíltan és őszintén.
  • Hallgassuk meg a másikat, vegyük figyelembe a véleményét.
  • Vállaljunk felelősséget, legyünk megbízhatóak.
  • Támogassuk és motiváljuk a csapattársakat.
  • Legyünk rugalmasak, alkalmazkodjunk a változó helyzetekhez.
  • Konfliktus esetén a megoldást keressük, ne a hibást.
  • Merjünk segítséget kérni, ha elakadtunk.
  • Az egónkat helyezzük a csapat érdekei mögé.
  • Vegyük ki a részünket a sikerekből, de engedjük érvényesülni a többieket is.

Emellett érdemes elolvasni néhány témába vágó könyvet, mint például Patrick Lencioni Az ​ideális csapatjátékos, Daniel Goleman Érzelmi intelligencia, vagy John C. Maxwell A csapatjáték 17 vitathatatlan törvénye című művét.

Részt vehetünk továbbá különböző tréningeken, vagy akár külső coach segítségét is igénybe vehetjük, hogy fejlesszük soft skilljeinket és más egyéb készségeinket.

Mit tegyek, ha a kollégák nem működnek együtt?

Ahány ház, annyi szokás. Nincs ez másképp a munkahelyeken sem. Sajnos előfordulhat, hogy olyan közegbe kerültünk, ahol nem mindenki csapatjátékos. Ha a kollegiális viszonyok nem támogatóak, az nemcsak a közérzetre, hanem a teljesítményre is rossz hatással lehet. Éppen ezért az ilyen helyzetekben fontos, hogy kezdeményezzünk nyílt, őszinte kommunikációt a problémás kollégával, kollégákkal. Próbáljunk meg jó példával elöl járni. Ha ez nem hoz változást, akkor érdemes a vezetővel is átbeszélni a helyzetet.

Ha pedig úgy látjuk, hogy nem tudunk vagy nem akarunk alkalmazkodni, illeszkedni a céges kultúrához és légkörhöz, akkor el kell gondolkodnunk a munkahelyváltáson. Energiáinkat fordítsuk inkább arra, hogy megtaláljuk azt a közeget, ahol szívesen és hatékonyan tudunk együtt dolgozni a kollégákkal.

Viapan tipp: segítünk megtalálni új munkahelyét!

Amennyiben váltani szeretne, a Viapan Group tökéletes partnere lehet a munkakeresési folyamatban. Naprakész álláshirdetéseink és magasan képzett tanácsadóink révén hatékonyan tudunk segíteni abban, hogy megtalálja azt a munkakörnyezet és csapatot, ahol kamatoztathatja tudását és csapatjátékos képességeit.

3

Küldj egy tapsot ha tetszett

3