Összes bejegyzés

Napi bejelentés szabályai: minden, amit tudni kell

A napi bejelentés – vagy hivatalos nevén egyszerűsített foglalkoztatás – még mindig népszerű forma a hazai munkaerőpiacon. Sokan mégis bizonytalanok a szabályokban, pedig a hibás alkalmazás súlyos következményekkel járhat.

Ha te is fontolgatod ezt a lehetőséget, akár munkavállalóként, akár munkáltatóként, cikkünkben mindent elmagyarázunk, amit tudnod kell. Megismerheted az előnyöket és hátrányokat, megtudhatod, milyen munkáknál éri meg, és választ kapsz a legfontosabb kérdésekre is.

A napi bejelentés előnyei és hátrányai

A legtöbb munkavállaló számára az első és legfőbb vonzerő az adózási kedvezmény. Egy meghatározott összeghatárig ugyanis egyáltalán nem kell személyi jövedelemadót fizetned – 2025-ben ez a mentesített keretösszeg szakképzettséget nem igénylő munkakör esetén napi 17.394 forint, míg szakképzettséget igénylő pozíciók esetén 20.852 forint lehet.

Ezen túlmenően a munkaidő-beosztás is kedvező lehet. A törvény ugyanis előírja, hogy: 

  • Munkaszüneti napokon dupla bér jár 
  • Vasárnapi munkavégzés és túlóra esetén másfélszeres fizetés 
  • Éjszakai műszakban 15%-kal magasabb díjazás 
  • Rendkívül rugalmas munkavégzési lehetőség áll rendelkezésre

Ez utóbbi különösen értékes lehet azok számára, akik főállásuk mellett szeretnének extra jövedelemre szert tenni, vagy éppen rugalmas munkaidőben gondolkodnak.

A napi bejelentés hátrányai munkavállalóként

A kedvező adózási feltételek ellenére számottevő hátrányokkal is jár ez a foglalkoztatási forma. Az egyszerűsített foglalkoztatásban dolgozók csak korlátozott társadalombiztosítási jogokat szereznek:

  • Megkapod: baleseti egészségügyi ellátást, öregségi nyugdíjjogosultságot (de alacsonyabb összeggel számolva) és álláskeresési támogatást
  • Nem kapod meg: táppénzt, teljes egészségbiztosítási ellátást, gyermekgondozási támogatásokat (CSED, GYED)

2025. július 1-től ráadásul egy még nagyobb kihívás vár azokra, akik rendszeresen támaszkodnak erre a jövedelemforrásra. Ettől kezdve ugyanis egy munkavállaló naptári éven belül összesen csak 120 napot dolgozhat egyszerűsített foglalkoztatás keretében – és ez összes munkáltatójánál együttesen értendő. Ez a korlátozás jelentősen csökkenti a jövedelmi lehetőségeket.

Munkáltatói előnyök és kihívások

Munkáltatói oldalról nézve az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentése valóban egyszerűbb folyamat, mint egy hagyományos munkaviszony létrehozása. A gyors online bejelentés csökkenti az adminisztrációs terheket, azonban – és ez fontos fordulat – a járulékok már korántsem annyira kedvezőek, mint korábban.

Idén februártól ugyanis jelentős közteher-emelkedések léptek életbe, amelyek komolyan megváltoztatták a számításokat. Az alkalmi munka esetén a munkáltatói közteher 2.900 forintról 4.400 forintra emelkedett naponta (+51,7%), míg a mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén 1.500 forintról 2.200 forintra (+46,7%). Egyedül a filmipari statiszták közterhe maradt változatlan 8.700 forint/nap szinten.

Fontos: Az új szabályok a 2025. február 2-án vagy azt követően megkötött egyszerűsített foglalkoztatási jogviszonyokra vonatkoznak. Korábbi szerződések esetén az áthúzódó munkavégzésre a régi szabályok érvényesek.

Ennek ellenére a rugalmas munkaerő-gazdálkodás lehetősége továbbra is vonzó lehet, különösen idényjellegű tevékenységeknél.

A munkáltatóknak azonban számolniuk kell bizonyos kockázatokkal is:

  • A szigorú szabályok betartása kötelező érvényű
  • Jogsértés esetén a foglalkoztatási jogviszony átminősíthető hagyományos munkaviszonynak
  • Utólagos többletterhek keletkezhetnek
  • A hibás bejelentéseket csak a bejelentést követő két órán belül lehet módosítani, azután már nem törölhetők
a munkáltató a napi bejelentés szabályait nézi át

Munka napi bejelentéssel - kinek, milyen munka esetén éri meg?

Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló jogszabályok eredeti célja szerint ez a forma főként rövid távú, időszakos jellegű munkavégzésre alkalmas. A valóságban is ezeken a területeken terjedt el leginkább, ahol a munka jellegéből adódóan nem szükséges hosszú távú elköteleződés.

  • Mezőgazdasági idénymunka: szüret, betakarítás, ültetési munkák, ahol a szezonális jelleg miatt természetes a rövid távú foglalkoztatás 
  • Turisztikai idénymunka: nyári vagy téli szezon alatt szállodákban, éttermekben, wellness központokban végzett munka 
  • Alkalmi munka: rendezvények, költöztetés, takarítási munkák, raktári segédmunkák 
  • Filmipari statiszta munka: forgatások alkalmával végzett munka (ahol a napi nettó jövedelem maximum 34.900 forint lehet)

Gyakori kérdések

A napi bejelentés munkaviszonynak számít?

Ez a kérdés rendszeresen felmerül, és nem véletlenül – a válasz ugyanis árnyalt. A napi bejelentés során létesített munkaviszony alapvetően eltér a hagyományos foglalkoztatási jogviszonytól. Míg egy normál munkaviszony esetén részletes munkaszerződést kötnek, addig az egyszerűsített foglalkoztatás esetén maga a bejelentés hozza létre a jogviszonyt.

Ennek gyakorlati következményei jelentősek:  

  • Nincs szükség munkahelyi elköteleződésre hosszú távra 
  • Nem szükséges munkaegészségügyi vizsgálat
  • Nincs próbaidő vagy felmondási idő  
  • Lényegesen kevesebb az adminisztrációs teher 
  • Eltérőek az adózási és járulékfizetési szabályok

Fontos azonban tudni, hogy jogsértés esetén a hatóságok átminősíthetik a foglalkoztatást hagyományos munkaviszonynak, ami a munkáltatónak jelentős többletköltséget okozhat.

Beleszámít a nyugdíjba?

A nyugdíjjal kapcsolatos kérdés talán a legösszetettebb az egész témakörben. Bár a munkavállaló az egyszerűsített foglalkoztatás keretében nem fizet társadalombiztosítási járulékot, mégis jogosultságot szerez nyugellátásra. A nyugellátás számításának alapja 2025. február 1-jétől jelentősen megváltozott:

  • Mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén: 6.100 forint/nap (minimálbér 2,1%-a)
  • Alkalmi munka esetén: 12.200 forint/nap (minimálbér 4,2%-a)
  • Filmipari statiszta munka esetén: 8.100 forint/nap (minimálbér 2,8%-a)

A szolgálati időre vonatkozó szabályok fontos részletei:

  • Az egyszerűsített foglalkoztatásban végzett munka ideje alapvetően szolgálati időnek minősül, így hozzájárul a nyugdíjjogosultsághoz.
  • Fontos kivétel azonban, hogy amennyiben valaki főállása mellett végez egyszerűsített foglalkoztatás keretében munkát, az ilyen formában ledolgozott időszak nem számítható be sem szolgálati, sem jogosultsági időnek.

Ez a szabályozási kettősség jelentősen befolyásolhatja az egyén végső nyugdíjjogosultságát, ezért konkrét esetekben mindenképpen javasolt nyugdíjszakértő segítségét kérni a pontos számítások és a személyre szabott tájékoztatás érdekében.

Hogyan történik a napi bejelentés ellenőrzése?

Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályainak betartását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ellenőrzi. A hatóság fokozott figyelmet fordít arra, hogy a munkáltatók teljesítsék bejelentési kötelezettségeiket és tartsák be a foglalkoztatás egyéb előírásait.

  • A foglalkoztatás bejelentésének elmulasztása vagy késedelmes teljesítése esetén akár 150.000 Ft-os mulasztási bírság szabható ki.
  • Ha a munkáltató határidőre nem tesz eleget az adategyeztetési felhívásnak, további 1.000.000 Ft-os bírságra számíthat alkalmanként.
  • A bejelentés nélküli (fekete) foglalkoztatás különösen súlyos következményekkel jár: akár 2 éves időtartamra való kizárást is eredményezhet az állami támogatásokból és pályázati forrásokból.

Jó tudni: 2025. július 1-jétől a NAV elektronikus lekérdezési lehetőséget biztosít a foglalkoztatók számára, amely által ellenőrizhetik a foglalkoztatás megkezdése előtt, hogy az adott munkavállaló nem merítette-e már ki a 120 napos éves egyszerűsített foglalkoztatási keretét.

Hogyan történik a kifizetés?

Sok munkavállaló tévesen azt hiszi, hogy napi bejelentés kifizetése naponta történik. A valóság azonban a munkáltató akár több nap munkabérét is egyszerre fizetheti ki utólag.

Egyszerűsített foglalkoztatás esetén a munkabért a bejelentett utolsó munkanapjától számított 5 munkanapon belül kell kifizetni.

2025-ös bérezési és adózási adatok: A mentesített keretösszeg mértéke szakképzettséget nem igénylő munkakör esetén 17.394 forint naponta, szakképzettséget igénylő munkakör esetén 20.852 forint naponta.

Napi bejelentéses munkák a Viapannál

Ha felkeltettük érdeklődésedet a napi bejelentéssel járó munkalehetőségek iránt, nézz körül az aktuális állásaink között, ahol több alkalmi és idénymunka közül is választhatsz!

0

Küldj egy tapsot ha tetszett

0