Multitasking: hatékony vagy mégsem?
Kevés készség és munkavégzési forma osztja meg jobban az embereket, mint a multitasking. Az egyik oldalon könyvek, cikkek és videók tucatjai érvelnek a mély és hatékony munkavégzés mellett, kihangsúlyozva a figyelem elaprózódásának veszélyeit. Másfelől viszont sokan kifejezetten erősségnek tekintik, ha valaki képes egyszerre több feladatot is párhuzamosan végezni. De vajon tényleg hatékony-e a multitasking?
A multitasking jelentése
A multitasking alatt elsősorban azt értjük, amikor egyszerre több feladatot próbálunk elvégezni. Például amikor egy értekezlet közben üzenetekre és e-mailekre válaszolunk. De multitaskingnak tekinthető az is, amikor vezetés közben telefonálunk, evés közben nézünk tévét, vagy zenét hallgatunk tanulás és munka közben.
A multitasking lényege, hogy egy adott idő alatt több feladatot végzünk el, mintha azokat egyenként, egymás után végeznénk. Ahhoz azonban, hogy valamit multitaskingnak tekintsünk, legalább két, de inkább több tevékenység vagy feladat egyidejű, párhuzamos végzése szükséges.
Mely munkakörökben szükséges a multitasking?
Fontos megjegyezni, hogy nem minden munkakör igényli a multitaskingot. Vannak olyan pozíciók, ahol a feladat elvégzéséhez szükséges a teljes koncentráció és a fókuszált figyelem.
Bizonyos munkakörökben viszont elengedhetetlen a multitasking készsége. Ilyen például a recepciós munkája, aki egyszerre fogadja a vendégeket, válaszol a telefonhívásokra és kezeli a foglalásokat. Az ügyfélszolgálati munkatársaknak is gyakran párhuzamosan kell végezniük feladataikat: például, amikor egyszerre kezelik az ügyfelek panaszait telefonon és online csatornákon keresztül.
Az előnyök
A multitasking megítélése vitatott, ám tagadhatatlan, hogy bizonyos helyzetekben előnyös lehet. A párhuzamos feladatvégzés fejlesztheti rugalmasságunkat és alkalmazkodóképességünket, amelyek manapság hasznos készségeknek számítanak. Egyes rutinfeladatoknál időt takaríthatunk meg azok kombinálásával. Például mosogatás közben podcastot vagy hangoskönyvet hallgathatunk, így egyszerre végzünk házimunkát és tanulunk vagy szórakozunk. Hasonlóképp, az ingázás alatt telefonhívásokat bonyolíthatunk le, hatékonyan kihasználva így az utazási időt.
A multitasking segíthet fenntartani érdeklődésünket monoton feladatok során, és ösztönözheti kreativitásunkat az ötletek és tevékenységek közötti gyors váltással. Néhányan a stresszkezelésben is hasznosnak találják, mivel úgy érzik, többet érnek el, ha több dolgot győznek ugyanazon idő alatt.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy nem mind vagyunk képesek egyik feladatról a másikra váltani, és megosztani a figyelmünket. Az előnyök pedig egyénenként és helyzetenként változhatnak, s nem feltétlenül ellensúlyozzák a multitasking potenciális hátrányait.
A hátrányok
Például, hogy csökkenti a koncentrációt és a hatékonyságot. Az agyunk ugyanis valójában nem képes egyszerre több feladatra teljes figyelmet fordítani. Ez pedig nemcsak a munka minőségét rontja, de növeli a hibák elkövetésének esélyét is. A folyamatos feladatváltás mentálisan is megterhelő, ami fokozott stresszhez és gyorsabb kimerüléshez vezethet.
Gyakran tapasztalhatjuk, hogy az okostelefonon érkező üzenetek és értesítések folyamatosan megszakítják koncentrációnkat. A social media platformok állandó jelenléte pedig további kihívást jelent a fókuszált munkavégzés szempontjából. Így aztán a hatékony munkavégzéshez elengedhetetlen, hogy megtanuljuk felismerni és kiküszöbölni a már említett zavaró tényezőket.
Továbbá nem elhanyagolható az sem, hogy a megosztott figyelem negatívan befolyásolhatja memóriánkat és döntéshozatali képességünket is. Hosszabb távon pedig ronthatja személyes kapcsolataink minőségét, mind a munkahelyen, mind a magánéletben.
A multitasking, mint készség az önéletrajzban
Bár a multitasking képessége előny lehet bizonyos pozíciókban, önmagában nem érdemes hangsúlyozni az önéletrajzunkban. Helyette konkrét példákkal érdemes alátámasztani, hogy milyen helyzetekben voltunk képesek hatékonyan, több feladatot egyidejűleg ellátni. Emellett azt is fontos kiemelnünk, hogy tisztában vagyunk a multitasking határaival, és szükség esetén képesek vagyunk a figyelmünket egyetlen prioritást élvező feladatra összpontosítani.
Összességében nézve tehát elmondhatjuk, hogy a multitasking nem ördögtől való dolog. Viszont tudnunk kell, mikor érdemes alkalmazni. A hatékonysághoz az is hozzátartozik, hogy felismerjük, mikor van szükség fókuszált figyelemre, és mikor tudjuk kiküszöbölni a zavaró tényezőket. A technológiák okos használatával pedig a multitasking akár hasznos és hatékony eszközünk is lehet a mindennapok során.