Összes bejegyzés

AC teszt: mi az és hogyan készülj rá?

AC teszt közben

Ha épp munkát keresel, túl vagy már néhány állásinterjún és behívtak AC-ra, avagy Assessment Center tesztre, akkor gratulálunk! Ez azt jelenti, hogy felkeltetted a vállalat érdeklődését. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, hogy pontosan mi is az az AC teszt, mire számíthatsz a folyamat során, és hogyan tudsz a legjobban felkészülni rá annak érdekében, hogy maximalizáld az esélyeidet.

Az Assessment Center jelentése

Az Assessment Center (magyarul Értékelő Központ) egy komplex kiválasztási eszköz, amelyet a vállalatok a jelöltek kompetenciáinak felmérésére használnak. Általában akkor alkalmazzák, amikor egy pozíció betöltésére több ígéretes jelölt is van, és a hagyományos interjúk nem elegendőek a döntéshozatalhoz.

Ez a kiválasztási módszer különösen népszerű vezetői pozíciók, értékesítői munkakörök vagy olyan állások esetében, ahol a csapatmunka és a kommunikációs készségek kiemelt fontossággal bírnak.

Az AC teszt során a pályázók viselkedése alapján mérnek bizonyos készségeket, dimenziókat. A munkáltatók így átfogóbb képet kaphatnak a jelöltek képességeiről és személyiségjegyeiről, és könnyebben kiszűrhetik a pozícióra legalkalmasabbakat.

Az AC tesztek általában egész naposak, és különböző feladatokon keresztül mérik fel a jelölteket. A cél kiválasztani azokat a pályázókat, akik a legmegfelelőbbek a munkakör betöltésére. 

Az Assessment Center tehát nem véletlenül az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy a vállalatok megtalálják a számukra ideális munkavállalót.

Az AC teszt menete

Egy tipikus AC teszt általában 6-10 jelölttel zajlik egyszerre. A nap folyamán a résztvevők különböző egyéni és csoportos kiválasztási feladatokat kapnak, amelyeket a megfigyelők értékelnek. Minden jelöltet ugyanazokkal a feladatokkal és szempontokkal mérnek, így biztosítva az egyenlő esélyeket.

A feladatok között szerepelhetnek prezentációk, esettanulmányok, szituációs feladatok és szimulált munkahelyi helyzetek. Ezek mind arra szolgálnak, hogy felmérjék a jelöltek kompetenciáit, úgy mint a kommunikációs készséget, a problémamegoldó képességet, a csapatmunkát és a vezetői készségeket.

AC teszt menete

Az AC teszt általában több körből áll. Az első kör gyakran egy csoportos feladat, ahol a jelöltek együtt dolgoznak egy adott problémán. Ezt követhetik az egyéni feladatok, mint a prezentáció vagy a szerepjáték. A nap végén általában van egy interjú is, ahol a megfigyelők személyesen beszélgetnek minden jelölttel.

Fontos megjegyezni, hogy az AC teszten nincs jó vagy rossz megoldás. A megfigyelők nem csak azt nézik, hogy milyen eredményre jutsz, hanem azt is, ahogyan dolgozol, kommunikálsz és együttműködsz másokkal.

Hogyan készülhetsz fel a tesztre?

Az AC feladatokra nem könnyű előzetesen felkészülni, hiszen minden kompetenciát eltérő típusú gyakorlatokon keresztül vizsgálnak. Ennek ellenére azért van néhány dolog, amit tehetsz annak érdekében, hogy a lehető legjobb formádat hozd:

  • Ismerd meg a vállalatot és a pozíciót, amire jelentkeztél. Nézd át a cég weboldalát, és gondold át, milyen készségekre lehet szükség az adott munkakörben.
  • Gyakorold prezentációs készségeidet. Az AC tesztek gyakran tartalmaznak prezentációs feladatokat, ezért nem árt, ha magabiztosan tudsz előadni.
  • Készülj fel a stresszhelyzetekre. Az AC teszt során gyakran kerülhetsz nyomás alá, ezért fontos, hogy megtanulj higgadtan reagálni.
  • Fejleszd a csapatmunkában való jártasságodat. Mivel sok feladat csoportosan zajlik, fontos, hogy hatékonyan tudj együtt dolgozni másokkal.
  • Légy tisztában az erősségeiddel és gyengeségeiddel. Gondold át, mely területeken teljesítesz jól, és hol vannak még fejlődési lehetőségeid.

Assessment Center feladatok

Az AC teszteken sokféle feladattal találkozhatsz, attól függően, hogy az adott szakterület milyen kompetenciákat igényel. A leggyakoribb feladattípusok:

Csoportos feladatok

A csoportos feladatoknál általában egy problémát kell megoldanotok közösen. Ez lehet egy szimulált üzleti helyzet, egy etikai dilemma, vagy akár egy kreativitást igénylő feladat. A megfigyelők ilyenkor azt nézik, hogyan kommunikálsz a többiekkel, mennyire veszed ki a részed a munkából, és hogyan kezeled a konfliktusokat.

Példa csoportos feladatra: „Képzeljétek el, hogy egy start-up vállalkozás vezetői vagytok, és döntést kell hoznotok arról, hogy mely termékötletet vigyétek tovább a következő negyedévben. Minden termékötletnek vannak előnyei és kockázatai. A csoport feladata, hogy megvitassa az opciókat, és közösen döntsön a legjobb irányról.”

 assessment center jelentése a gyakorlatban

Szerepjáték

A szerepjátékoknál különböző szituációs feladatokat kapsz, ahol egy adott szerepet kell eljátszanod. Lehet, hogy egy nehéz ügyfelet kell kezelned, egy problémás kollégával kell megbirkóznod, vagy egy válsághelyzetet kell megoldanod. Itt a kommunikációs és problémamegoldó készségeidet, valamint a stressztűrő képességedet figyelik.

Példa szerepjátékra: „Ügyfélszolgálati munkatárs vagy. Egy dühös ügyfél hív, aki elégedetlen a cég szolgáltatásával. A feladatod az, hogy megnyugtasd az ügyfelet, megértsd a problémáját, és találj egy mindenki számára elfogadható megoldást.”

Mit NE csinálj?

Végezetül jöjjön néhány tipp, hogy mit érdemes elkerülni egy Assessment Center során:

  • Ne próbálj meg másnak mutatkozni, mint aki vagy. Légy önmagad, hiszen a céget az érdekli, hogy TE hogyan teljesítesz különböző helyzetekben.
  • Ne dominálj túlzottan a csoportos feladatokban, de ne is húzódj teljesen háttérbe. Találd meg az egyensúlyt!
  • Ne kritizáld vagy minősítsd le a többi résztvevőt. A cél az együttműködés, nem a versengés.
  • Ne hagyd, hogy a stressz vagy a nyomás megbénítson. Maradj higgadt és koncentrálj a megoldásra.
  • Ne feledd, hogy a megfigyelők minden lépésedet figyelik. Tartsd szem előtt a professzionális viselkedést még a szünetekben is.

Reméljük, hogy a cikkben felsorolt információkkal és tippekkel felvértezve magabiztosabban vágsz majd neki az AC tesztnek. Mindenekelőtt pedig tartsd szem előtt, hogy a vállalatok azért használják ezt a kiválasztási módszert, hogy megtalálják a pozícióra legalkalmasabb jelöltet. Tehát adj bele mindent, és mutasd meg a legjobb énedet!

1

Küldj egy tapsot ha tetszett

1